+ Yorum Gönder
Her Telden ve Yabancı Biyografileri Bölümünden Les Paul Kimdir Les Paul Biyografisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Les Paul Kimdir Les Paul Biyografisi

  Reklamlar


  Les Paul Hayatı Hakkında Bilgi
  Les Paul Resimleri  Les Paul (veya gerçek adıyla Lester William Polsfuss) ( d. 9 Haziran 1915 - ö. 13 Ağustos - 2009).

  9 Haziran 1915 yılında Waukesha, Wisconsin, Amerika Birleşik Devletleri'nde dünyaya geldi. Müziğe 8 yaşında armonika çalarak başladı. Daha sonraları banjo çalmaya başlayan Paul, kısa bir süre içinde gitara geçiş yaptı. Çevresindekiler tarafından doğal yetenek olarak tanımlanan Paul, 13 yaşına geldiğinde yarı profesyonel country müzik gitaristi olarak para kazanmaya başladı. 17 yaşında iken 1930'ların ünlü country grubu Rube Tronson's Cowboys ile turnelere katıldı, hemen sonrasında ise liseden ayrılarak kendini tamamen müziğe verdi. İlk iki albümünü 1936 yılı içinde çıkardı.


  Les Paul'ün günümüzde modern müzikteki en önemli figürlerden biri olmasının ana sebebi yalnızca usta gitaristliği değil, aynı zamanda teknolojik gelişmeleri takip eden bir müzisyen karakterinde olmasıdır. Les Paul 1930 yılların ortalarında satılan elektro gitarlardan ana hatlarıyla memnun olmadığı için kendi elektro gitarını geliştirmeye karar verdi. Buna karar vermesinde en önemli etken kullandığı yarı-akustik gitarların sahnede mikrofonlar ile manyetik girişim yapması ve bunun herkesi rahatsız eden yüksek sesli geri beslemeye (feedback) yol açması idi. Bu problemi ortadan kaldırmak için ilk gitar tasarımı denemelerine 1930'ların ortalarında başladı. En son tasarladığı ve sahnede çok sıklıkla kullandığı "The Log" isimli gitarı, çoğu uzman tarafından ilk modern elektrik gitar olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır.


 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: Les Paul Kimdir Les Paul Biyografisi

  Reklamlar  Tek kelime ile müziğin vazgeçilmezi olan ve ayrıca çokta iyi bir insan olan bu gitarist ayrıca çok iyi bir mucittir.+ Yorum Gönder