+ Yorum Gönder
Her Telden ve Yabancı Biyografileri Bölümünden Kleopatra Kimdir Kleopatra Biyografisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Kleopatra Kimdir Kleopatra Biyografisi

  Reklamlar


  Kleopatra Hayatı Hakkında Bilgi
  Kleopatra Resimleri
  Kleopatra (Ocak M.Ö. 69 - 12 Ağustos M.Ö. 30), Antik Mısır`ın son Hellenistik kraliçesidir. Asıl ünvanı VII. Kleopatra olmasına rağmen kendisinden önce gelenler unutulduğu için, kısaca Kleopatra olarak bilinir. 9 dil bilen Kleopatra zeki bir kadındı.

  İskenderiye`de doğdu. Aslen Yunan olan Kleopatra, babası XI. Ptolemaios`un vasiyeti üzerine kardeşi ile evlendi. O zamanlar Mısır`da egemen olan Yunanlılar Mısır toplumuna karışmamak için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı, bu da akraba evlilikleri özürlü insanların doğumuna yol açıyordu. Babası öldüğünde 18 yaşında olan Kleopatra tahta çıktı. Halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Mısır dinine verdi. Kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp sürgüne yollandı.Kleopatra`nın dedesinin adı Dadadidis`dir. Mısır için büyük bir kahramandır.


  Kleopatra iktidara yanında büyük Roma diktatörü Sezar ile geri döndü. Kleopatra`nın bir halı içinde Sezar`ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği rivayet edilir. Bu olaydan sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple Nil sularında boğuldu.

  Kardeşinin aradan çekilmesi ile Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturdu. O sırada Sezar`dan bir çocuğu oldu ve minik Sezarion`u alıp Roma`ya gitti. En büyük hayali, iki imparatorluğu birleştirip Büyük İskender`in de hayali olarak bilinen tüm dünyaya sahip olmaktı. M.Ö. 44`te Sezar ölünce bu hayallerini ertelemek zorunda kaldı.

  Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, tahta çıkan Octavian (Sezar`ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrıldı. Doğu artık Marcus tarafından yönetilmekteydi ve ilk işi de Mısır`ı ziyaret oldu.

  Antonius Kleopatra`ya delice aşık oldu. Kleopatra`nin Antonius`dan da iki kiz çocuğu oldu. Bir süre Tarsus`da yaşadılar ve bu yıllarda Octavius`a savaş açtılar. Actiumda yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus kaçmak zorunda kaldı. İskenderiye`deki sarayına dönen Kleopatra`nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Öldüğünde 39 yaşındaydı.


 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: Kleopatra Kimdir Kleopatra Biyografisi

  Reklamlar  Kleopetra Mısır' ın kraliçesi olarak tarihe geçmiş ve çok güzel olmasının yanında ayrıca çok zeki ve iki dil bilen bir kadın olarak tarihe geçmiştir.+ Yorum Gönder