+ Yorum Gönder
Her Telden ve Yabancı Biyografileri Bölümünden Rita Ora Kimdir Rita Ora Biyografisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Rita Ora Kimdir Rita Ora Biyografisi

  Reklamlar


  Rita Ora Hayatı Hakkında Bilgi

  Rita Ora Resimleri


  rita ora.jpg

  Rita Sahatçiu Ora (D. 26 Kasım 1990) bilinen adıyla Rita Ora İngiliz şarkıcı-söz yazarı ve oyuncudur.2009 yılında Eurovision'da İngiltere adına yarışmak için BBC'nin "Eurovision: Your Country Needs You" adlı yarışmasında seçmelere katıldı. Daha sonra 2009 yılında Roc Nation ile anlaşma imzaladı. Rita ilk albümü Ora'yı 27 Ağustos 2012'de yayınladı ve albüm Britanya'da 1 numaraya yükseldi. Ayrıca albümden çıkan 3 single "Hot Right Now","How We Do (Party)" ve "R.I.P" de UK Singles Chart'da 1 numaraya yükseldi. Rita Ora'nın ses türü Mezzo-Soprano'dur.

  Biyografi

  Çocukluğu ve kariyerinin başlangıcı

  Rita Ora Yugoslavya'nın Piriştina şehrinde şimdiki adıyla Kosova'da doğmuş ve doğduğu yıl ailesi ile İngiltere'ye gelmiştir. Batı Londra'da büyümüş, öğrenimine "St Cuthbert with St Matthias CE Earls Court" ilkokulunda başlamıştır. Ardından "Sylvia Young Tiyatro Okulundan" ve sonra da "St Charles Catholic Sixth Form Koleji"nden mezun olmuştur. Rita genç yaşta şarkı söylemeye başlamıştır. 2004 yılında İngiliz yapımı Spivs filminde rol almıştır. 2009 yılında Eurovision'da İngiltere adına yarışmak için BBC'nin "Eurovision: Your Country Needs You" adlı yarışmada seçmelere katıldı ancak bir süre sonra kendini hazır hissetmediğini düşünerek yarışmadan çekildi.

  Rita 2007 yılında Craig David'le birlikte "Awkward" şarkısını seslendirdi, bu onun ilk müzik çalışmasıydı. 2008'de Tinchy Stryder ile "Where Is Your Love" şarkısına düet yaptı ve klipte rol aldı. Rita,Londra ve çevresindeki barlarda şarkı söylemeye başladı ve 2009'da A&R Roc Nation'a Rita'dan bahsetti, birkaç gün sonra Rita Jay-Z ile tanışmak için New York'a gitti. 2009 yılında Jay-Z'nin "Forever Young" şarkısının klibinde ve Drake'in "Over" klibinde yer aldı. Rita Jay-Z'in dikkatini çekti ve sonrasında Jay-z Rita'yı kendi şirketi olan Roc Nation'a aldı. Ayrıca Rita 2009 yılında "Roc Nation + Skullcandy Aviator Headphones" reklamında da rol aldı.

  2011-Günümüz: O.R.A.

  2011 yılında Rita, çalışmalarına başladığı yeni albümünün reklamını yapmak için kendi videolarını yayınlamaya başladı. 14 Aralık 2011'de Rita ve Dj Fresh'in ortak şarkısı "Hot Right Now"un klibi YouTube'da yayınlandı. Şarkı 12 Şubat 2012'de yayınlandı ve UK Singles Chart'da 1 numaraya ulaştı.

  24 Şubat 2012'de Ora,New York'taki Z100 Radyo'suna katıldı ve orada Jay-Z Rita'nın ilk teklisi ve albümün çıkış parçası "How We Do (Party)" şarkısını yayınladı. Şarkı The Notorious B.I.G.'in Party and Bullshit şarkısının nakaratını içermektedir. Rita 2 yıldır ilk albümü üzerine çalışmaktadır. Albümünde Will.i.am, Ester Dean, Drake, The Dream, Kanye West ve Stargate gibi isimler bulunmaktadır.

  Rita albümün tarzı ve konsepti hakkında "Kesinlikle pop ama orada caz etkisini de, Monica ve Aaliyah etkisini de duyarsınız ve Gwen Stefani de duyabilirsiniz" diyor. Rita ayrıca babasının kolleksiyonun da etkisinde kalarak albümde Reggae tınılarının da olduğunu ve albümde Eric Clapton ve B.B. King'i de içerdiğini belirtiyor. Rita albümde "Roc The Life","Love At War","Facemelt" ve "Shine Ya Light" şarkılarının olduğunu doğruladı.

  Rita'nın Tinie Tempah ile düet yaptığı ilk solo kaydı R.I.P İngiltere'de 6 Mayıs 2012'de yayınlandı. Şarkının videosu Emil Nava tarafından Hackney'de çekildi ve 4 Nisan 2012'de yayınlandı. Şarkının prodüktörü Chase & Status'tür ve şarkı UK Singles Chart'ta 1 numaraya ulaşmıştır. Bu Rita'nın ilk solo 1 numarası toplamda ikinci 1 numarasıdır. Mayıs ayında Ora, İngiliz X Factor yarışmasının 9. serisinde konuk jüri olarak katılmıştır ve seçmeler Londra'da kayda alınmıştır. Rita Coldplay ile turnede iken albümün adının Ora olduğunu açıkladı. Ora 27 Ağustos'ta yayınlandı ve albüm ilk haftasında 40.000 kopya satarak UK Album Chart'a 1 numaradan giriş yaptı.

  Sanatı Etkilendikleri

  Rita'nın en büyük idolü Gwen Stefani'dir, bir röportajında "Onu neden bu kadar çok sevdiğimi biliyor musunuz? Onunla ilgili her şeyini seviyorum" demiştir. Ayrıca Beyoncé'nin de kendi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve bir danışman olduğunu söylüyor. Ayrıca onun gibi bir idole sahip olduğu için güçlü hissettiğini ve Beyoncé'nin albümü için ona tavsiyelerde bulunduğunu belirtiyor. Diğer etkilendiği kişiler; Aaliyah, India Arie, Christina Aguilera, Brandy, Monica, Madonna, Tina Turner, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Etta James, Celine Dion, Bruce Springsteen, David Bowie, Vybz Kartel ve Sade'dir. Ora, oyunculuk kariyeri hakkında ona ilham veren kişinin Rita Hayworth olduğunu söylemiştir.

  Modada etkilendikleri; Ora'nın moda konusunda stil ikonu Gwen Stefani'dir. Stefani'ye ek olarak Marilyn Monroe ve Daphne Guinness'in moda trendlerini, klasik ve nostaljik giyim tarzlarını da benimsemiştir.

  Kişisel Hayatı

  2012'nin başlarında Rob Kardashian ile ilişkisi olduğu dedikoduları çıktı ama Temmuz 2012'de Rita bu dedikoduları yalanladı ve belirtti "Bu gerçek bir ilişki değil.O harika biri.Çok iyi arkadaşız."dedi

  Rita One Direction grubundan Harry Styles ve BBC'nin sunucusu Nick Grimshaw ile iyi arkadaşlar.Rita ayrıca Rihanna'nın kendisinin yakın arkadaşı olduğunu belirtti.


 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: Rita Ora Kimdir Rita Ora Biyografisi

  Reklamlar  Tek kelime çok güzel olan bu sanatçımız dünyada tanınan ve geniş hayran kitlesine sahip olan bu sanatçı aynı zamanda oyuncu kişiliğe de sahiptir.+ Yorum Gönder