+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Orman Haftası Bölümünden Çevremizi Ağaçlandırma İle İlgili Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Çevremizi Ağaçlandırma İle İlgili Kısa Bilgi

  Reklamlar


  Çevremizi Ağaçlandırma Hakkında Kısa Bilgi

  Ağaçlandırma denildiği zaman sadece ormanlık alanlardaki ağaçlandırma çalışmaları düşünülmemelidir. Her yerde ve her çeşit ağaç dikimi ve yetiştirilmesi bunun içine girer. Çocuk, genç, öğrenci, kadın, erkek, yaşlı hepimiz birlikte, el ele vererek çalışıp çevremizi ağaçlandırmalıyız. Evimizin, okulumuzun bahçesine;köyümüzün, kasabamızın yollarına, koruluklarına; ırmak, göl kenarlarına, kısacası yetişebileceği her yere ağaç dikmeliyiz.Ağaç dikmek ve yetiştirmek bir vatan borcu olduğu kadar dinimizce de kutsal bir görevdir. Hz.Muhammet bu konuda şöyle diyor: “Bir kimse bir ağaç dikerse, Allah o kimseye o ağacın meyvesi kadar sevap yazar.”Ağaç dikme işinde, bulunduğumuz yerdeki uzman ve yetkili kişilerle işbirliği yapılmalıdır. Ağaçlandırmaya devletimiz büyük önem vermektedir.Ağaç dikmek isteyenlere her türlü yardımı yapmaktadır.

  İsteyenlere tek tek ya da grup olarak ağaçlar, malzemeler sağlamaktadır. Bundan yararlanarak koruluklar, fidanlıklar oluşturulabilir. Çevredeki insanlar birlikte hareket ettikleri takdirde bu iş daha kolay yürütülür.Ormanlık bölgelerde, orman işlerinde ve ağaçlandırma çalışmalarında yurttaşlarımıza yardımcı olan, onlara yol gösteren çeşitli kurumlar vardır.Bunlar:
  1. Fidanlık Müdürlükleri,
  2. Ağaçlandırma Grup Müdürlüğü,
  3. Toprak Muhafaza Grubu,
  4. Köy Kalkındırma Grubu.

  Bütün orman işleri ve ağaçlandırma çalışmalarımızda bu kuruluşların yardımım isteyebilir, ihtiyaç duyduğumuz konularda buralardaki yetkililere danışabiliriz.


 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Çevremizi Ağaçlandırma İle İlgili Kısa Bilgi

  Reklamlar  Ağaç dikmenin ne kadar sevap olduğunu Peygamber Efendimizin kıyametin kopacağını bilseniz de ağaç dikiniz diyor ayrıca her diktiğimiz ağaç kadar sevap kazandığımızı ve ağaçlandırma yapmak hem temiz hava sahası oluşturmamızı hem de depreme karşı önlem almamızı sağlar.+ Yorum Gönder