+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Orman Haftası Bölümünden Orman Haftası Niçin Kutlanır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Orman Haftası Niçin Kutlanır

  Reklamlar


  Orman Haftası Neden Kutlanır

  Orman Haftasını Niye Kutlarız


  Orman; hayvanların barındığı, çeşitli bitkilerin bulunduğu sık ağaç topluluklarıdır. Ormanda büyük ağaçlar, ağaççıklar, mantarlar, otlar, yüzlerce, binlerce bitki bir arada bulunur. Çam, sedir, köknar, ladin, ardıç, meşe, dişbudak, kayın, gürgen belli başlı orman ağaçlarıdır.

  İnsanlar her zaman ağaca ve ağaçtan yapılan çeşitli araç ve gereçlere gereksinme duymuşlardır. Ormanlar, ağaçlar, toprağın nemli kalmasını sağlar. Toprak kaymasını (erozyonu) önler, selleri durdurur. Ormanlar yörenin iklimim etkiler, yağmur yağmasını sağlar. Çok sıcakları, şiddetli soğukları önler. Ormanlar aynı zamanda av hayvanlarının barınağıdır.

  Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Öte yandan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır. Evimiz, önümüzdeki masa, oturduğumuz sandalye, elimizdeki kalem, defterimiz, yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir. Ayrıca ağaçlar endüstrinin birçok kollarında, boya sanayiinde, ilaç yapımında kullanılır.

  Bize bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız. Ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız.


 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Orman Haftası Niçin Kutlanır

  Reklamlar  Orman elbise gibi içerisinde barındırdığı ağaçlar hayvanlar veya bir çok değerli maddeler ve bize sunduğu temiz havanın oksijeni ile bize çok güzel bir katkıda bulunan çok zengin bir alana sahiptir.+ Yorum Gönder