+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Organ Nakli Haftası Bölümünden Organ Nakli’nin Tarihçesi Ne Zamandır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Organ Nakli’nin Tarihçesi Ne Zamandır

  Reklamlar


  Organ Naklinin Tarihçesi Hakkında Bilgi
  Organ Bağışının Tarihçesi

  Dünya’da:

  Tarih öncesinden bu yana güncelliğini koruyan organ nakli, dünyada modern anlamda ilk kez Macar kökenli bir cerrah olan Dr. Ullman tarafından Viyana’da 1902 yılında hayvanlar üzerinde böbrek nakli ile denenmişti. Daha sonra 1933 yılında Dr. Voronov tarafından Sovyetler Birliği’nde, kadavra böbrek (ölü organı) ile gerçekleştirildi. Bu alandaki çalışmalara 1950′li yıllarda hız veren ABD bilim adamları başarılı organ nakilleri yaparak, organ naklini normal bir tıbbi uygulamaya dönüştürdüler.


  Türkiye’de:

  Türkiye’de ise, ilk kez 1969 yılında Ankara ve İstanbul’da iki kalp nakli yapıldı, ancak başarılı sonuç alınamadı. İlk başarılı organ nakli ise 3 kasım 1975 yılında Dr. Haberal ve ekibince Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde bir anneden oğluna yapılan canlıdan canlıya böbrek nakli olmuştur. 1978 yılında ise, ülkemizin en çağdaş yasalarından biri olan Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakline İlişkin 2238 sayılı yasa çıkarılmış ve organ naklinin yasal çerçevesi belirlenmiştir. Yasanın yürürlüğe girmesinden bir ay sonra ilk kadavradan böbrek nakli gerçekleştirildi. 1990 yılında ise birer ay arayla Avrupa ülkeleri arasında ilk kez ülkemizde çocuklarda akrabalararası karaciğer nakli ile, dünyada ilk kez yetişkenlerde akrabalararası karaciğer nakli gerçekleştirildi. Bugüne kadar ülkemizde yaklaşık 4800 böbrek, 320 karaciğer, 75 kalp, 1 pankreas, 6000 kornea ve 600 kadar da kemik iliği nakli yapılarak yurttaşlarımız sağlığına kavuşturuldu.

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Organ Nakli’nin Tarihçesi Ne Zamandır

  Reklamlar  Bu nakil olayı dünyada yaklaşık bir asır önce başlarken bizde de yapılan bilinçlenmeden sonra daha sonra bu konuyu gündeme alan ve bu konun ne kadar önemli olduğunu analatan ve bir çok inanın kurtarılmasını sağlayan çok güzel bir tarihçesi vardır.+ Yorum Gönder