+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Organ Nakli Haftası Bölümünden Organ Naklinin Önemi İle İlgili Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Organ Naklinin Önemi İle İlgili Bilgi

  Reklamlar


  Organ Bağışının Manası ve Önemi Nedir
  Organ Naklinin Anlamı Nedir

  Türkiye'de tedavileri yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün hastaların sayısı giderek artıyor, bu artışla birlikte organ ve doku naklinin önemi de artıyor.
  Gaziantnep İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, organ ve doku nakli hizmetleri Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Çünkü Türkiye'de tedavileri yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün hastaların sayısı giderek artıyor.Tedavisi yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün olan hastaların bir bölümü uygun organ ve dokbulunamadığı için hayatını kaybederken, bir kısmı da tedavi olmak amacıyla yurt dışına giderek organ ve doku nakli yaptırmaya çalışıyor.
  Organ ve doku nakli yaptırmak için yurt dışına giden hastaların Türkiye'nin yüksek miktarlarda döviz kaybına neden olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
  ''Yurt dışına tedaviye giden bazı hastalar ise uygun olmayan koşullarda yapılan nakiller nedeniyle hayatlarını kaybetmektedirler. Ülkemizde organ ve doku nakli hizmetleri bugüne kadar yapılan çalışmalara rağmen halen istenilen düzeye ulaşmamıştır. Benzer ülkeler ile mukayese edildiğinde, ülkemizde 3-5 kat daha az nakil gerçekleşmektedir.
  Organ ve doku naklinin gerçekleşebilmesi, ancak organ ve doku bağışı ile mümkün olmaktadır. Bu sebeple toplumda, organ nakli bilincinin oluşturulması gerekmektedir. Bu bilincin oluşturulmasında, başta Bakanlığımız olmak üzere bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.''

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Organ Naklinin Önemi İle İlgili Bilgi

  Reklamlar  Organ naklinin önemini analatan çok güze bir hadis vardır bir insanı kurtaran bütün insanlığını kurtarmış olur. bir insanı öldüren bütün insanlığını öldürmüş olur.Bu hadiste anlaşıldığı gibi İslamın insanın yaşamasına neden önemini verdiğini analatan ve insanın yaşamasının neden değerli olduğunu anlatan çok güzel bir gündür.+ Yorum Gönder