+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Organ Nakli Haftası Bölümünden Böbrek Sağlığını Koruyabilmek İçin Altın Kurallar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Kısaca
  Yeni Üye

  Reklamlar


  Böbrek Sağlığını Koruyabilmek İçin Altın Kurallar

  Reklamlar


  Böbrek Sağlığını Koruyabilmek İçin Altın Kurallar

  Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, genel sağlığımız açısından son derece önem taşıyan, böbrek sağlığını koruyabilmek için “altın kurallar” olarak belirttiği önerileri sıralıyor:

  1. Hareket edin: Düzenli olarak yürüyüş, hafif koşu, bisiklete binmek gibi egzersizler yapın ki dinç bir bedene sahip olun ve fazla kilolarınızdan da kurtulun. Böylece diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların böbreklerde yol açabileceği hasarı önleyebilir veya azaltabilirsiniz.

  2. Kan şekerinizi düzenli kontrol edin: Diyabet, kronik böbrek rahatsızlığına neden olan hastalıklar içinde ilk sırada yer alıyor. Uygun ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz programı ile kan şekeri düzeyi ve kan basıncı normal sınırlarda tutularak, böbrekler diyabetin olumsuz etkilerinden korunabilir. Diyabet gelişimi riskine sahipseniz (kilo fazlalığı olan, az hareket eden, ailesinde diyabet bulunan vb.) yılda bir kez kan şekeri ölçümü yaptırın.

  3. Kan basıncınıza dikkat edin: Diyabetik hastalarda sadece kan şekerinin yüksek olması değil, aynı zamanda hastaların hemen hepsinde var olan tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) de böbreklerin hasarlanmasında önemli rol oynar. Tuz kısıtlaması, fazla kilolardan kurtulma, egzersiz ve uygun ilaç tedavisi ile kan basıncı normal sınırlara gelen hastalarda hem böbrek hasarı gelişimi önlenebilir hem de varsa böbrek hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir.

  4. Sağlıklı beslenin ve normal kiloda olun: Sağlıklı beslenme, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini önleyebiliyor. Sağlıklı beslenebilmek için de en başta günlük tuz tüketiminizi azaltın. Özellikle taze yiyecekleri tercih edin, konserveleri ise sudan geçirmeden tüketmeyin.

  5. Yeterli miktarda sıvı alın: Hekiminiz farklı bir şey önermedikçe günlük 1.5 - 2 litre su tüketimi kronik böbrek hastalığı gelişimi riskini azaltır.

  6. Sigara içmeyin: Sigara içilmesi böbrek kan akımında azalmaya neden olur. Böbreğin kan akımı azalması sonucu yeterince süzme yapamaz ve atık maddeler vücutta birikir. Ayrıca sigara içen kişilerde böbrek kanseri gelişme riski % 50 artıyor.

  7. Gelişigüzel ilaç kullanmayın: Dünyada reçetesiz kullanılan ilaçların çoğu ağrı kesicilerdir. Bu ilaçlar bazen kullanıldıkları doz ve süre ile ilişkili, bazen de hiçbir şekilde doza bağımlı olmaksızın böbrek hasarı oluşturabilirler.

  8. Yılda bir kez böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettirin: Diyabetik, hipertansif, kilo fazlalığı olan, ailesinde böbrek hastalığı bulunan kişiler, hekime giderek yılda bir kez böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmeli.


 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Böbrek Sağlığını Koruyabilmek İçin Altın Kurallar

  Reklamlar  Böbreğimizi korumak için en önemli etkenlerden biri tuzu kenara koymak ayrıca sık sık yürüyüş yaparak ve şekerli yemeklerden ve şekerli besinlerden korunarak böbreğimizi çok rahat koruyabiliriz.+ Yorum Gönder