+ Yorum Gönder
Her Telden ve Notalar Bölümünden Çello Hakkında Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Çello Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar


  Çello Nedir Çello İle İlgili Bilgi

  Çello.jpg

  Viyolonsel olarak da bilinen çello keman ailesinin üyesi olan bir yaylı çalgıdır. Kemandakine benzeyen bir yayla çalınır. Keman şeklinde olmakla beraber daha büyüktür. Yaklaşık 1.20 m uzunlukta ve en geniş yerinde 40 cm civarında olan çello bu boyutları yüzünden oturarak çalınır. Yere dayanan bir çubuk üzerinde duran çello müzisyenin bacakları arasına alınıp bir yayla çalınır. Keman gibi dört yay sahiptir ve müzisyenin ellerinin perdeler üzerinde gezmesiyle değişik tonlar elde edilir. Bu yüzden çello’nun ses genişliği 4 oktavdan fazladır. Rostropoviç Pablo Cassals Jacquelin de Pera Misch Maisky William Lloyd Weber ünlü violonsel solistleri arasındadır.

  Tarihçe:

  Günümüze kadar da kalabilen bazı çellolar 1560 larda İtalyan imalatçı Andrea Amati tarafından yapılmışlardır. 18. yy sonlarına kadar çello ön planda olan bir enstrüman değildi ve müzikteki bas sesi vererek parçadaki boşlukları doldururdu. Ancak barok döneminde Antonia Vivaldi ve Luigi Boccherini gibi besteciler yalnızca çello için suitler yazdılar. 19.yy gelindiğinde çello için konçerto ve benzeri eserler Johannes Brahms ve Antonin Dvorak gibi isimler tarafından yazılmışlardı. 20. yy da da Sergei Prokofiev ve Dmitri Shostakovich gibi besteciler çello’nun olanaklarını keşfedip bir solo enstrüman olarak geliştirdiler.


 2. Misafir

  Cevap: Çello Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar  Konuları güzel bir şekilde paylaşarak müzik aletleri sitesi gibi oldunuz çok teşekkürler 3. Misafir

  Cevap: Çello Hakkında Kısa Bilgi

  Müzik aletlerini seyretmeyi çok seviyorum izlemekte hoşuma gidiyor müzik aletlerine

 4. Misafir

  Cevap: Çello Hakkında Kısa Bilgi

  Biraz daha bilgi verseniz çok daha güzel olurdu mesela kim buldu hangi maddeden yapıldı ...... gibi ama ginede çok güzel olmuş ☺😊

+ Yorum Gönder