+ Yorum Gönder
Her Telden ve Notalar Bölümünden Akordeon Hakkında Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Akordeon Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar


  Akordeon Nedir Akordeon İle İlgili Bilgi

  Akordeon.jpg

  Portatif, körüklü bir müzik çalgısıdır. 1822 yılında Berlin' de Buschmann' ın, handaolin veya el armonikasını elle çalınacak biçime aktarmasıyla, ilk biçimi oluştu. 1827' de Fransız Buffet, çalgıya bugünkü biçimini vermekle geliştirdi. 1829' da akordion tipi ortaya çıktı ve 1872'de de Avusturya'da akordeon adını aldı. İlk akordeon tiplerinde, diatonik sesler vardı.1910 yılından itibaren kromatik sesler ve baslar eklenen bu çalgı, en kusursuz gelişmiş biçimini aldı.

  Sesinin çıkması, körüğün açılıp - kapanması ile oluşan hava basıncının, alaşımlı dilciklere çarpması sonucu sağlanır. İki kayışla her iki omuza asılır. Sağ el dokunaklarla ezgiyi çalarken, sol el hem körüğü hem de bas düğmelerini yöneterek, sağ ele tartım, eşliği yapar. Bas düğmelerinden sesler düzen (akor) halinde çıkar. Çeşitli büyüklüklerde yapılır, Sonoritesi (ses tonu)'ni değiştiren düğmeleri de vardır.

  Notası iki dizeğe yazılır. Üstteki dizeğe yazılan notalar, ikinci çizgi Sol açkısı ile alttaki dizeğe yazılan notalar, dördüncü çizgi Fa açkısı ile yazılır. Üstteki notaları sağ el, alttaki notaları sol el çalar. Kromatik ve diatonik aralıklarla bütün dizimlerde çalabilir. Ses dizisi genişliği, tiplerine göre değişir. Beş sekizli dokunaklı ve 132 başlı Akordeonlar dahi yapılmıştır. Tatlı, kıvrak bir sesi vardır. Ezgisel işlemlerin her çeşidini kolaylıkla çalabilir.


 2. Misafir

  Cevap: Akordeon Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar  Çok faydalı bu site ellerinize sağlık bana baya yardımcı oldunuz 3. Misafir

  Cevap: Akordeon Hakkında Kısa Bilgi

  Elleriniz dert görmesin sizin sayenizde büyük bir dertten kurtuldum

 4. Misafir

  Cevap: Akordeon Hakkında Kısa Bilgi

  Çok güzel bilgiler sağlıyorsunuz Allah razı olsun sizlerden

 5. Misafir

  Cevap: Akordeon Hakkında Kısa Bilgi

  Ya adamlar ne kadar ilginç müzik aletleri üretmişler değil mi

 6. Misafir

  Cevap: Akordeon Hakkında Kısa Bilgi

  Çok begendim proje yapma da cok iyi olur aysenur

+ Yorum Gönder