+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Müzeler Haftası Bölümünden Müzeler Haftası İle İlgili Yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Kısaca
  Yeni Üye

  Reklamlar


  Müzeler Haftası İle İlgili Yazı

  Reklamlar


  Müzeler Haftası Hakkında Yazı

  Müze Nedir?

  Tarihi eserleri tespit eden, bilimsel yöntemlere açığa çıkaran, inceleyen, değerlendiren, koruyan, tanıtan, sergileyen, eğitim programları aracılığıyla tarihi eserler konusunda halkı bilinçlendiren kuruluşlardır. Müzeler, bulunduğu kentin prestij yapıtlarındandır.

  Tarihi Eserler Müzelere Nasıl Kazandırılır?

  Eserler, müzelere bilimsel araştırma, sondaj ve kazılar yoluyla veya satın alma, bağış, zoralım (mahkeme kararı ile) veya bir başka müzeden devir yolu ile kazandırılmaktadır.

  Tarihi Eserlerimiz Neden Yurtdışında Da Sergilenmektedir?

  Ülkemiz çok zengin bir kültür mirasına sahiptir. Bu kültür mirasının ülkemizde olduğu kadar diğer ülke insanlarınca da tanınması ve kültürel ilişkilerin kuvvetlendirilmesi amacıyla 2863 sayılı yasa çerçevesinde ve Bakanlar Kurulu Kararı ile yurtdışında kültür varlıklarından oluşan sergiler düzenlenmekte veya gerçekleştirilen uluslararası sergilere eser gönderilerek katılım sağlanmaktadır. Yurtdışı sergilerimizde müze uzmanlarımız sergi komiseri olarak görev almakta bu sayede hem bulundukları ülkelerde ülkemiz kültürü ile ilgili olarak bilgi verme şansına sahip olmakta hem de mesleki konularda deneyimlerini artırmaktadırlar. Bu sergilerle ülkemizin kültür zenginlikleri dünyaya tanıtılmakta, kamuoyunda olumlu bir imaj yaratılarak Türkiye’yi ziyaret edecek yabancı turist sayısında artış sağlanmaktadır.

 2. Misafir

  Cevap: Müzeler Haftası İle İlgili Yazı

  Reklamlar  Bu bilgilendirici kısa bilgiden dolayı çok sağolun ellerinize sağlık+ Yorum Gönder