+ Yorum Gönder
Belirli Gün ve Haftalar - Kurtuluş Günleri ve Kurtuluş Günleri Bölümünden 17 Aralık Tekirdağ Şarköy Kurtuluşu Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  17 Aralık Tekirdağ Şarköy Kurtuluşu Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  17 Aralık Tekirdağ Şarköy Kurtuluşu İle İlgili Bilgi
  17 Aralık Tekirdağ Şarköy Düşman İşgalinden Kurtuluşu

  17 Aralık Tekirdağ Şarköy Kurtuluşu Hakkında Bilgi.jpg

  Şarköy ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yılı düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

  Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Cumhuriyet Meydanı'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bu günü büyük bir sevinç ve coşkuyla kutladıklarını belirtti.

  Şarköy'ün tarihçesi hakkında bilgiler veren Altınok, şunları kaydetti:

  "Şarköy'ü 1326 yılında Osmanlı orduları Gazi Süleyman Paşa komutasında topraklarına katmış, Şehirköy adı verilmiş ve zamanla Şarköy adını almıştır. Bu bölgede Müslüman ve gayri Müslimler yıllarca dostluk ve kardeşlik içinde yaşamışlardır. 1872 yılında Rusların Balkanlarda ve Trakya da yapmış olduğu kışkırtıcı hareketler ve akabinde Yunan orduları gelip Şarköy ve çevresini işgal etmişlerdir. Şarköy'de ki Yunan birlikleri 1922 yılında bu bölgeden çekilmişlerdir. 1923 yılında Cumhuriyet ilan edilmiş ve Şarköy'de Şarköy belediyesi olarak Cumhuriyetle kurulan ilk belediyelerden biri olmuştur."

  Etkinlikler çerçevesinde, ilçe merkezinde bulunan ilköğretim ve ortaöğretim okullarından seçilen öğrencilerin hazırladığı temsili kurtuluş gösterisinin ardından, okullar arası satranç Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Kaymakam Zekeriya Güney, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Can Çevik, Belediye Başkanı Altınok tarafından verildi.

  95. Zırhlı Tugay Komutanlığı ekiplerinin sunduğu gösteriler de, halk tarafından beğeniyle izlendi.

 2. Misafir

  Cevap: 17 Aralık Tekirdağ Şarköy Kurtuluşu Hakkında Bilgi

  Reklamlar  Ben hataylıyım bana çok uzak ya ora ama arkadaşlarım ve izlediklerime göre güzel bir memleket+ Yorum Gönder