+ Yorum Gönder
Belirli Gün ve Haftalar - Kurtuluş Günleri ve Kurtuluş Günleri Bölümünden 5 Eylül Manisa Alaşehir Kurtuluşu Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  5 Eylül Manisa Alaşehir Kurtuluşu Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  5 Eylül Manisa Alaşehir Kurtuluşu İle İlgili Bilgi

  5 Eylül Manisa Alaşehir Düşman İşgalinden Kurtuluşu  Alaşehir (Yu. Φιλαδέλφεια, Filadelfiya), Manisa ilinin bir ilçesi.

  Osmanlı dönemi

  Yıldırım Beyazıt tarafından 1391'de Osmanlı topraklarına katılmıştır. İsmini Yıldırım Beyazıt döneminde almıştır. Timur istilasından sonra yaşanan Fetret Devri sürecinde, 1402'de yeniden Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. 19. yüzyılda Aydın Vilayeti'nin Saruhan Sancak'ına bağlı bir kasaba olan Alaşehir, Cumhuriyetin İlanı'na kadar Aydın İli Manisa Sancağına bağlı kalmıştır.

  Kurtuluş Savaşı dönemi

  I. Dünya Savaşı'ndan sonra Mondros Mütarekesi’ne dayanılarak başlatılan Ege’deki Yunan işgaline karşı direnişi örgütlemek amacıyla, Erzurum Kongresi’nden kısa bir süre sonra Alaşehir Kongresi (16 –25 Ağustos 1919) yapılmıştır. Bu kongrenin toplanmasına Balıkesir eski Mutasarrıfı Hacı Muhittin Bey’in önemli katkıları olmuştur. Bu kongrenin Erzurum ve Sivas Kongrelerinden farkı, sivil memurlar ve yerel eşrafın önderliğinde toplanmasıdır. Bu kongre ile Alaşehir'in Anadolu’da Kuvva-yı Milliye’nin örgütlenmesinde katkısı olmuştur.

  15 Mayıs 1919'da İzmir'e giren Yunan ordusu 24 Haziran 1920'de Alaşehir'e varmış, 5 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusu tarafından geri alınmıştır. Milli Mücadele'de işgalci Yunanlılara karşı baş kaldıran ve bu amaçla milis teşkilatları kurarak direnen ilk şehirlerimizden birisi Alaşehir‘dir .

  Türkiye Cumhuriyeti dönemi

  Cumhuriyetin ilanından sonra Manisa iline bağlı ilçe konumunu sürdürmüştür.

  Alaşehir'den günümüze gelebilen tarihi eserler arasında ; Philadephia (Aziz Yuhanna) Kilisesi, Yıldırım Beyzıt Camisi, Şeyh Sinan Camisi ve Türbesi, Güdük Minare Camisi, Yağhane Camisi,Kadı Şeyh Camisi ve Türbesi, Rahmanlı Dede (Tepeköy köyünde), bulunmaktadır.


 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: 5 Eylül Manisa Alaşehir Kurtuluşu Hakkında Bilgi

  Reklamlar  Sancağın ne kadar önemli olduğunu 5 eylülde yapılan direnişle bunu çok daha iyi görebiliyoruz. 3. Misafir

  Cevap: 5 Eylül Manisa Alaşehir Kurtuluşu Hakkında Bilgi

  Sancak bu aziz milletimiz sayesinde yurdumuzun dört bir yanında ayakta kalacak

 4. Misafir

  Cevap: 5 Eylül Manisa Alaşehir Kurtuluşu Hakkında Bilgi

  Ne mutlu Türküm diyene Kurban olalım bu topraklara, Bu topraklara düşman girmeye çalışması kazığını kayaya çarpar O kadar...

+ Yorum Gönder