+ Yorum Gönder
Her Telden ve İcatlar ve Buluşlar Bölümünden Şemsiyenin İcadı - Şemsiyenin Bulunuşu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Şemsiyenin İcadı - Şemsiyenin Bulunuşu

  Reklamlar


  Şemsiyenin İcadı Hakkında Bilgi

  Şemsiyenin İcadı Ne Zamandır  1885 te William C. Carter, şemsiyeyi geliştirdi. İlk şemsiyenin, 4000 yıl önce Mısır, Asya, Yunanistan ve Çin’ de kullanılmış olduğunu tarihsel dokümanlar göstermektedir. Şemsiyenin patenti Carter tarafından alınmıştır.

  Yazın sıcak ve kavurucu günlerinde güneşten, kışın soğuk ve yağışlı günlerde ise bizi yağmurdan koruyan yegane aksesuarımız şemsiyenin icadı günümünden 4.000 yıl öncesine dayanıyor. Ama tabii her buluşta olduğu gibi şemsiyenin de günümüzdeki şeklini alması için uzun ve zorlu bir süreçten geçmesi gerekti.

  Bildiğimiz anlamda şemsiyenin ilk olarak 4.000 yıl önce icat edildiğini, Mısır, Mezopotamya, Yunanistan ve Çin’de elde edilen bulgulardan bilinmektedir.

  Bu dönemde yaprak ve papirüsten yapılan şemsiyeler güneşten korunmak amacıyla kullanılmaktaydı.

  Daha sonraki dönemlerde kağıttan yapılan şemsiyeler reçinelenerek, su geçirmez hale getirilmiş ve Çin’de yağmurdan korunma amaçıyla kullanılmıştır.

  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, Samuel Fox adında bir mucit 1852 yılında çelik telden şemsiye yaptı. Bu gelişmeyle birlikte farklı tiplerde üretilmeye başlandı ve formu değiştirilerek kısalabilen tipte günümüz insanının ihtiyaçlarına uygun olarak yapılmaya başlandı.

  90’lı yılların sonlarına doğru tam otomatik açılıp kapanan tipler geliştirildi ve alüminyum, plastik, titanyum gibi hafif materyaller kullanılmaya başlandı. Kumaşlar zenginleşti ve suya karşı korunma maddeleri geliştirildi.

  Tabi ki değişen dünya koşullarıyla, şemsiye boyunun kısalması ile artan maliyetler ve pahalı işgücü nedeniyle özellikle Avrupa’daki şemsiye üreticileri birer birer kapandı ve yerlerini de Uzakdoğu'daki üreticiler almaya başladı.


 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Şemsiyenin İcadı - Şemsiyenin Bulunuşu

  Reklamlar  Şemsiye yağmur altında veya üzerine su akması muhtemel olan yerlerde bizi yağmur suyundan koruyan ve üzerimize su damlası gelmesi engelleyen en büyük icat ve icadı yapanı da tebrik ediyorum bu kadar mükemmel bir icat yaptığı için.+ Yorum Gönder