+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Gazeteciler Günü Bölümünden Ceride-i Havadis Gazetesi (1840) Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Ceride-i Havadis Gazetesi (1840) Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  Ceride-i Havadis Gazetesi (1840) Özellikleri Nelerdir
  Ceride-i Havadis Gazetesi (1840) Etkisi Nedir

  Ceride-İ Havadis, Türk basın tarihinin ilk özel Türkçe gazetesi olarak kabul edilir ancak devletten yardım alması yarı resmi bir yapı doğurmuştur. William Churchill adında bir İngiliz tarafından 1840 yılında çıkarılmaya başlanmıştır. Sadece haber içerikli olan gazete ilk yayınlandığı günlerde hiç ilgi görmemiş, ilk üç sayı bedava dağıtılmıştır.

  Gazete haftalık olarak çıkarılmaya başlanmış ardından on günde bir çıkarılması kararlaştırılmıştır. Ardından William Churchill siyasi nüfuz kullanarak devletten ayda 2500 kuruşluk yardım almayı başarmıştır. Gazetede, dış ülkelerden muhabirleri vasıtasıyla dış haberlere yer verilmiştir. bu özelliği nedeniyle gazete seçkin zümre tarafından takip edilmiştir.

  Gazeteye İskenderiye’den haber gönderen bir muhabir Türk basın tarihinin ilk muhabiri sayılmaktadır. Gazetenin diğer bir özelliği ilanlara yer vermesidir. İlk ölüm ilanları bu gazetede yer almıştır. 1854 Kırım savaşına, gazete savaş muhabirlerini göndermiştir, gazete 1864 yılında 1212 sayıyı geride bırakarak kapanmıştır.

 2. Misafir

  Cevap: Ceride-i Havadis Gazetesi (1840) Hakkında Bilgi

  Reklamlar  Arkadaşlar karıştırmayalım ilk özel türkçe gazetedir.+ Yorum Gönder