+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Dünya Kadınlar Günü Bölümünden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili Kısaca Bilgi
  1. Kısaca
    Yeni Üye

    Reklamlar


    8 Mart Dünya Kadınlar Günü

    Reklamlar


    8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hakkında Bilgi

    Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Bilgi

    Dünya Kadınlar Günü Logosu

    8 Mart Dünya Kadınlar Günü.jpg

    8 Mart günü Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. Bu gün kadınlar tarafından ve / ya da kadınlar için konferans, gösteri ve eğlence gibi çeşitli etkinlikler düzenlenir. Kadınlar arası dayanışma ve kadınların toplumdan beklentileri vurgulanır.

    Kadınlara özgü bir günün var olması düşüncesi ilk kez, 26-27 Ağustos 1910’da Kopenhag’da düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında ortaya atıldı ve kabul edildi. Bir çok ülkede her yıl kutlanmaya başladı. İsveç’te ise 1912 yılından itibaren kutlanmaya başladı.

    Ancak ilk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde ama her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı tarafından olmuştur.

    İki dünya savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de kutlanılmaya başlamasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.

  2. Derman
    Yeni Üye

    Cevap: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

    Reklamlar    8 Mart dünya kadınlar gününde kadınlarımıza değer verildiğinin göstergesi ve şu unutulmamalıdır cennet annelerin ayakaları altındadır.  3. Misafir

    Cevap: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

    Herkezin bir sözü var benimde sözüm Kadın Annedir.

+ Yorum Gönder