+ Yorum Gönder

Konu: Televizyonun Yararları ve Zararları İle İlgili Kompozisyon

 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Televizyonun Yararları ve Zararları İle İlgili Kompozisyon

  Reklamlar


  Televizyonun Yararları ve Zararları Hakkında Kompozisyon
  Televizyonun Yararları ve Zararları Kompozisyon Örneği

  TELEVİZYON YARARLI MI ZARARLI MI?

  İnsanların hayatı düşkünlüklerine bağlı olarak altüst olabiliyor. Yaşamını sürdürmek için kimse alkol içmek kumar oynamak zorunda değil. Bu yüzden eğlence ya da oyalanma amaçlı yapılan bir şeyin ne zaman kontrolden çıktığını anlamak yaşamın önemli dönüm noktalarından olsa gerek. Düşkünlüklerin ille de fiziksel maddelerle ilgili olması gerekmiyor. Televizyon ünü ve her yerde bulunabilirliğiyle dünyanın en popüler boşa zaman geçirme makinesi olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu insan televizyonla arasında sevmekle nefret etmek arası bir bağ olduğunu itiraf ediyor. Ondan şikayet edenler şikayetleri bittikten belki de hemen sonra koltuklarına kurulup uzaktan kumandalarına sarılıveriyorlar. Anne babalar çocuklarının televizyon seyretmeleri konusunda endişelerini dile getiriyorlar. Ama aslında bu endişe kendilerinin çok fazla televizyon seyretmesinden kaynaklanmıyor mu? Dost sohbetlerinde aile toplantılarında söyleyeceğimiz şeyler tükendiğinde... Çoğumuz onunla olabilmek için bir kitap okumadan ailemizle arkadaşlarımızla konuşmadan bir yakınımızın sesini duymadan çocuğumuzla bir oyun oynamadan gönlümüzce bir gezintiye çıkmadan çocuklarımız için kurabiye pişirmeden geçiriyoruz günlerimizi.

  Endüstriyel dünyada bireyler günde ortalama üç saatlerini plansız olarak televizyon seyretmeye ayırıyorlar. Bu saatler bir gün içinde çalışma ve uyuma dışında tek bir faaliyet için ayrılan en büyük zaman dilimini oluşturuyor. Düşünün 75 yaşına geldiğinizde her gün yalnızca üç saat televizyon seyrettiyseniz yaklaşık 9 yılınızı televizyon karşısında geçirmiş oluyorsunuz. Rakam gerçekten çok çarpıcı. Bazı yorumculara göre bu bağlılık basitçe şu anlama geliyor: İnsanlar televizyon seyretmekten hoşlanıyor ve onu seyretmek için bilinçli bir karar alıyorlar. Eğer herşey bundan ibaretse o halde neden bu kadar çok insan fazla televizyon seyrettiği endişesine kapılıyor? Neden 5 yetişkinden 2si 10 gençten 7si televizyon karşısında çok fazla zaman geçirdiğini düşünüyor? Neden yetişkinlerin yaklaşık % 10u kendini TV bağımlısı olarak tanımlıyor?

  Televizyon seyreden insanların davranışlarını ve duygularını günlük yaşam sırasında takip etmek için yapılan bir çalışmada katılımcılara üzerlerinde taşımaları için birer cihaz verilmiş. Katılımcılara günde 6-8 kez gelişigüzel olarak bu cihaz aracılığıyla sinyal gönderilmiş. Sinyali aldıkları anda katılımcılar ne yaptıklarını ve ne hissettiklerini not etmişler. O anda televizyon seyreden kişilerin kendilerini rahatlamış ve pasif hissettikleri belirlenmiş. Benzer şekilde EEG çalışmaları da televizyon seyrederken kitap okumaya oranla daha az zihinsel uyarılma olduğunu göstermiş. İlginç olan televizyon kapatıldığında rahatlama duygusunun sona ermesi ancak pasiflik ve düşük uyarılma durumunun devam etmesi. Araştırmaya katılanlar televizyonun bir şekilde enerjilerini çekip aldığını ve kendilerini tükenmiş bitkin hissettirdiğini yansıtmışlar. Bu kişiler televizyon seyrettikten sonra öncesine oranla herhangi birşeye daha zor yoğunlaştıklarını da söylemişler. Ancak bu durumun aksine kitap okuduktan sonra çok nadir olarak bu tür problemlerle karşılamışlar. Spor yaptıktan ya da hobilerle uğraştıktan sonra da ruh hallerinde düzelmeler iyileşmeler kaydetmişler. Ancak bu çalışmada ortaya çıkan bir başka sonuç çok fazla televizyon seyredenlerin (günde 4 saatten fazla) az televizyon seyredenlerden (günde 2 saatten az) çok daha az zevk aldıkları. Bazıları fazla zevk almamanın yanı sıra daha üretken daha yararlı bir iş yapmadıkları için suçluluk ve rahatsızlık da duyuyorlar. Japonya İngiltere ve ABDde yapılan araştırmalar bu suçluluk duygusunun gelir düzeyi düşük gruplarda daha fazla oluştuğunu göstermiş.

  Televizyon karşısında rahatlama duygusu çok çabuk geliştiğinden insanlar televizyon izlemeyi rahatlamakla dinlenmekle bir tutmaya şartlanmış durumdalar. Bu ilişki izleme süresi boyunca kendini gösterdiğinden zamanla kuvvetleniyor. Televizyon bozulduğunda ya da elektrik kesildiğinde oluşan stres de bu ilişkiyi destekleyen başka bir etken. Bağımlılık yapan ilaçlar da aynı şekilde çalışıyor. Vücudu hızla terkeden bir uyuşturucunun bağımlılık yaratma olasılığı vücudu daha yavaş terkedenlere oranla daha az. Çünkü kullanıcı ilacın etkilerinin yavaş yavaş azaldığının farkına varıyor ve bütünüyle geçmeden yeniden alma çabasına giriyor. Benzer şekilde bireylerin televizyon izlemeyi bırakırlarsa kendilerini daha az rahatlamış hissedeceklerini bilmeleri televizyonu kapatmamalarında önemli bir etken olabiliyor. Böylece izleme sürekli daha fazla izlemeye neden oluyor.

 2. Misafir

  Cevap: Televizyonun Yararları ve Zararları İle İlgili Kompozisyon

  Reklamlar  harika yha çok işime yarayacağına eminim tşkr ederm 3. Misafir

  Cevap: Televizyonun Yararları ve Zararları İle İlgili Kompozisyon

  I really like this page, just like galatasaray

 4. Misafir

  Cevap: Televizyonun Yararları ve Zararları İle İlgili Kompozisyon

  çok sağolun güzel bilgi

 5. Misafir

  Cevap: Televizyonun Yararları ve Zararları İle İlgili Kompozisyon

  çok güzelmiş insanların aklı başına gelsin

+ Yorum Gönder