+ Yorum Gönder

Konu: İnternetİn zararlari ve alinabİlİr Önlemler

 1. Kısaca
  Yeni Üye

  Reklamlar


  İnternetİn zararlari ve alinabİlİr Önlemler

  Reklamlar


  İNTERNETİN ZARARLARI VE ALINABİLİR ÖNLEMLER

  Bilgisayar ve internetin toplumdaki hemen her bireyin hayatına bir şekilde girdiği bir çağda yaşıyoruz. İnternet, günlük yaşamımızın bir parçası olmuş, evlerimize kadar girmiştir. Baş döndürücü bir hızla hayatımızı etkileyen bilgisayar; artık buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi gibi zorunlu ev eşyaları arasında sayılmaya başlanmış durumda.

  İnternet; gerçek dünyada var olan her şeyi fazlasıyla barındıran sanal bir dünyayı sunuyor bilgisayar kullanıcılarına… Sanal âlemde, yani internet dünyasında, tıpkı gerçek dünyada var olan güzel ve faydalı ortamlar olduğu gibi, çirkin ve zararlı ortamlar da vardır. Bugün genelde tüm insanlığı, özelde de Müslümanları ve daha çok da çocuklarımızı tehdit eden en büyük tehlike, sanal âlemin zararlı ortamlarıdır. Üstelik söz konusu bu ortamlar, zahmetsiz bir şekilde, sadece birkaç fare tıklamasıyla ulaşabileceğimiz kadar bize yakın.

  “Ey iman edenler, kendinizi ve yakınlarınızı ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır; üzerinde oldukça sert, güçlü melekler vardır. Allah kendilerine neyi emretmişse ona isyan etmezler ve emredildiklerini yerine getirirler.”(Tahrim: 6)

  Anne–Babaların bilgi konusunda yetersiz olması, doğal olarak çocuklarımızın korumasız olmasına yol açıyor. Ne yazık ki ebeveynler sadece bilgisiz değil, aynı zamanda ilgisiz de… Bu ilgisizlik ve bilgi eksikliği devam ettiği müddetçe, ana–babaların çocukları konusunda pek çok sıkıntı yaşayacakları ortadadır… “Çocuğuma karne hediyesi olarak bilgisayar aldım”, “Çocuğum kafeteryalara takılıyordu, internet bağlattım, rahat ettim” gibi sözleri çok duyar olduk. Eskiden çocuklara ödül olarak top alınırdı ve “Aman dikkat et, caddede oynama, şurada oynama, burada oynama” gibi kırk çeşit nasihat edilirdi. Şimdi ise imkânımız olduğu için çocuğumuza bilgisayar alıyorsak, onu kendi haline bırakmamamız lazımdır... Zira ödül olarak alınan bilgisayar ve internet bağlantısı, çocuğun caddede top oynarken karşılaşabileceği tehlikelerden çok daha büyük ve vahim tehlikeleri davet etmektedir.

  İnternetin sunduğu sanal dünyada korumasız ve özgürce dolaşan çocuklar, tıpkı sahipsiz bir çikolata dükkânına giren çocuklar gibi rafların albenisine kapılırlar. Ne yazık ki bu rafların çoğunda çikolata yerine, çikolata ambalajında zehir sunulmaktadır.

  Hiçbir Anne–Baba'nın çocuğunu gecenin geç vaktinde hırsızların, katillerin, sapıkların, kumarbazların, psikopatların, her türlü pisliği yapanların kol gezdiği bir muhite gönderemeyeceği şüphe götürmez bir gerçektir. Oysa hiçbir kontrol ve güvenlik kullanmadan çocuğuna interneti sunan ebeveynler, çocuklarını en gaddar, en acımasız, en iğrenç, en sinsi, en şeytani ortamlara kendi elleriyle teslim ettiğinin farkında bile değildir çoğu zaman.

  Eğer çocuğuna bilgisayar+internet alıp; “Allah’a şükür, kafam kulağım rahatladı” diyenler varsa, bu rahatları çok geçmeden bitecek ve çocuklarını kaybedeceklerdir. Bu uyarının hiç hafife alınmaması ve vakit geçmeden önlem almak isteyenler varsa, aşağıda yazılmış olan tedbirleri derhal almaları gerekmektedir.

  –Bilgisayarda kendiniz için yönetici, çocuğunuz için ise kısıtlı kullanıcı hesabı açarak, kendi yönetici hesabınızı mutlaka şifre ile koruyun. Çocuğunuz sadece kısıtlı kullanıcı olarak bilgisayar kullansın.

  –Bilgisayarınıza mutlaka test edilmiş güvenilir bir filtre program yükleyin ve sadece güvenli sitelerin listesini yaparak diğer siteleri engelleyin.

  –İyi bir anti virüs programı yükleyin ve internete her girdiğinizde bunu güncelleyin.


+ Yorum Gönder