+ Yorum Gönder
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Bilişim Nedir Bilişimin Özellikleri Nelerdir

 1. #1
  Moderator Suskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Mesajlar
  10.501
  Tecrübe Puanı
  106

  Bilişim Nedir Bilişimin Özellikleri Nelerdir

  Bilişim Hakkında Bilgi

  Bilişim Ne Demektir

  Bilişimi, bilgi ve teknolojinin birlikte kullanılmasıyla elde edilen sonuçlar olarak tarif edilebiliriz. İngilizce Information Tecnology (IT) teriminin Türkçe karşılığı olarak bilişim veya bilgi teknolojileri terimi kullanılmaktadır.

  Bilişimin en önemli ikinci öğesi bilgisayarlardır. Bilgisayarların programlardan oluşan yapısı yazılım(software) ve elektronik parçalardan oluşan fiziksel yapısı donanım (hardware) olarak iki temel unsuru vardır. Elbette ki bilişimin birinci temel öğesi İNSANDIR.

  Önceleri yakınlarımıza ve arkadaşlarımıza mektup olarak yazdığımızı bu günlerde artık bilgisayar yardımı ile elektronik posta olarak gönderilebilmekte, görüntülü görüşmeleler yapılabilmektedir.

  Bilgisayarlar, bilgileri kendine mahsus, özel bir biçimde manyetik disk ortamında saklarlar. İhtiyaç duyduğumuzda verilen komutları aracılığı ile istediğimiz bilgileri bulduktan sonra bizim anlayacağımı şekle dönüştürerek ekran denen dış çevre birimine gönderirler.

  Bilgisayarların yararlı olarak kullanılması gerekir. Bilgisayar ile saatlerce oyun oynamanın, MSN gibi chat ortamlarında saatlerce vakit geçirmenin bilişime hiçbir katkısı yoktur. Bunlarla sadece iyi bir bilişim tüketicisi olabiliriz. Bilgisayar bilmek bilgisayar oyunlarını çok iyi oynamak değildir. Bilişim toplumu bilgisayar oyunlarını çok iyi oynamak ile sağlanmaz. Aksine bilgisayarı gerçek anlamından uzaklaştırarak, bilişim aracı olmaktan çıkarıp eğlence aracı haline getirmektedir. Bu nedenle bilgisayar programlarını kullanmayı öğrenmeli; işimizi ve hayatımızı kolaylaştıracak şekilde bilgisayar kullanmayı bilmemiz gerekir.

  Geri kalmamak için; geri bırakılmışlığa, kendimize yakıştırmamalı, çok çalışmalı ve üretmeliyiz. Ülkemizin kendisine ait bilişim ürünleri olması için bilgiyi, teknolojiyi, küresel boyutta ve etkin biçimde kullanabilmeliyiz. Evde, kahvede, televizyon başında oturmak zorunda bırakılmış insanlarımızla bilgi toplumu olamayız.. Bilişim, ülkelerin ekonomik, toplumsal ve kültürel kalkınmasında çok önemlidir. Bu nedenle, Türkiyemiz’in mutlaka bir bilişim politikası olmalıdır. Böylece ülkemizi yurtdışından teknoloji ithal etmeye mahkum olmaktan ve teknoloji çöplüğüne dönüşmekten kurtarabiliriz.

  Bilişim haftası, bilgisayardan doğru şekilde faydalanmayı, bilgi toplumu olmanın gereklerini yerine getirmeyi öğrenmemize yardımcı olmak için kutlanmaktadır.

 2. #2
  Kayıtsız Üye
  Misafir

  Cevap: Bilişim Nedir Bilişimin Özellikleri Nelerdir

  Bilişim dedikleri zaman aklımıza ilk gelen terimler bilim ve teknolojidir.

+ Yorum Gönder

Benzer Konular

 1. Bilişim Teknolojilerinin Yararları ve Zararları Nelerdir?
  By Kayıtsız Üye in forum Misafir Soru Cevapları
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 09-10-2016, 18:20
 2. Bilişim Nedir? Bilişim Hakkında Bilgi
  By Suskun in forum Bilim ve Teknoloji Haftası
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27-04-2015, 14:10
 3. Hikaye Nedir Özellikleri Nelerdir
  By Kayıtsız Üye in forum Misafir Soru Cevapları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-11-2013, 01:03
 4. Tiyatro Nedir Özellikleri Nelerdir
  By Kayıtsız Üye in forum Misafir Soru Cevapları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-11-2013, 00:53
 5. Bilişim suçu nedir?
  By Kayıtsız Üye in forum Misafir Soru Cevapları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-02-2013, 20:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •