+ Yorum Gönder
Her Telden ve Araba Modifiye Bölümünden Mercedes'in Tarihçesi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Mercedes'in Tarihçesi Nedir

  Reklamlar


  Mercedes'in Tarihçesi İle İlgili Bilgi
  Mercedes Ne Zaman Ortaya Çıktı  1901 yılında bugün Fransa'nın Nice kentinde görevli Avusturyalı diplomat Emile Jelinek Daimler firmasına ısmarladığı 4 silindir otomobili teslim aldı. Emile Jelinek bu yeni otomobiline kızı Mercedes'in adını verdi.

  Nice'de konsolosluk yapan Avusturyalı Emil Jelinek burada düzenlenen otomobil yarışlarına kızı Mercedes'in adıyla katılıyordu. Katıldığı bir yarışta kaza yapınca daha güçlü ve güvenli otomobil arayışına girdi. Bu arayış onu Daimler-Motoren-Gesellschaft'ın kurucusu Wilhelm Maybach'la buluşturdu. Jelinek Maybach'a 5.5 milyon marka mal olacak 36 otomobil ısmarladı Adını Mercedes koyun dedi. İşte o Mercedes bugün 100 yaşında ve bu adı taşıyan 19 milyon araç yollarda.

  20'inci yüzyılın başlarında üretimine başlanan Mercedes bugün dünyada en çok tanınan otomobil markalarından biri...


  2000 yılında 100'üncü yaşını kutlayan Mercedes'in ilginç bir hikayesi var. 20'inci yüzyılın başlarında Avusturyalı Emil Jellinek ilk Mercedes fikrini ortaya attı. Nice'de konsolosluk yapan Jellinek burada düzenlenen otomobil yarışlarına katılıyordu. O dönemde büyük ilgi gören bu yarışlara katılanlar kendi isimlerini değil farklı isimler kullanıyorlardı.

  Yarışlarda çok sevdiği kızı Mercedes'in ismini kullanan Emil Jellinek Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) şirketinin ürettiği Phonenix marka bir otomobille Nice-La Turbie arasındaki bir yarışa katıldı. Bu yarışta bir kaza yapan Jellinek daha güçlü ve daha güvenli bir otomobil hayali kurdu. Jellinek'in bu arayışı onu Daimler-Motoren-Gesellschaft'in kurucusu Gottlieb Daimler ve Daimler'in şef mühendisi ve yöneticisi Wilhelm Maybach ile tanışmasına kadar sürdü.

  MERCEDES'İN İLK TOHUMLARI

  Otomobil tasarımları konusunda ciddi çalışmalar yapan Maybach Jellinek'in hayallerini gerçekleştirebilecek tek isimdi. Bu tanışma sonrasında Mercedes'in ilk tohumları atıldı. Jellinek ve Maybach 4 silindirli daha hızlı daha güçlü ve güvenli bir otomobil üretimi için konuştular. Jellinek bu yeni otomobil için DMG'ye 5.5 milyon mark değerinde 36 adetlik bir sipariş verdi. Ancak bir şartı vardı; otomobilin markası 10 yaşındaki kızının adı yani Mercedes olacaktı. İkinci şartı ise Fransa Avusturya-Macaristan Amerika'da Mercedes marka otomobillerin temsilciliğini yapmaktı.

  Jellinek'in siparişi o günkü şartlarda oldukça büyük boyutlu bir siparişti. Daimler-Motoren-Gesellschaft 1900 yılında toplam 96 adet araç üretim kapasitesine sahipti. Fabrikada toplam 344 kişi çalışıyordu. Jellinek'in siparişi DMG'nin toplam üretimin rakamının 3'te 1'iydi.

  Bugünkü şartları gözönüne alındığında Jellinek'in ödediği parayla 36 adet Mercedes Benz S 500 ya da 100 den fazla Mercedes Benz C 200 almak mümkün.

  4 silindirli yeni bir otomobilin tasarımı için çalışmalara başlayan Maybach 1899 yılında bu otomobili Jellinek'e teslim etti.

  21 Mart 1899 yılında Nice'de düzenlenen bir otomobil yarışına ilk Mercedes otomobille katılan Emile Jellinek bu yarışı kazandı. Bu otomobil 4 silindirli 35 beygir gücünde daha hızlı daha güçlü bir otomobildi.

  DAIMLER-BEN FÜZYONU DMG

  1902 yılında Mercedes otomobillerin üretimini iki katına çıkardı. Aynı yılın eylül ayında ise Mercedes markasının isim hakkını aldı. Ardından Mercedes'in 100 yıllık macerası başladı. Bugün dünyada 19 milyon adet Mercedes marka otomobil yollarda dolaşıyor.

  1926 yılında Mercedes otomobillerinin önünü açan bir gelişme oldu. Dünyada ekonomik kriz yaşanırken birbirlerinden habersiz otomobil üretimi yapan Gottlieb Daimler ve Karl Benz bugün füzyon olarak nitelendirilen bir birleşme gerçekleştirdiler. Yapılan anlaşma ile şirketin adı Daimler-Benz AG olurken Mercedes markası ise Mercedes-Benz olarak değiştirildi.

  2000'li yılların sonunda ise otomotiv dünyasının en büyük birleşmesi olarak kabul edilen Alman Daimler-Benz ile Amerikan Chrysler'in evliliği gerçekleşti. Birleşmenin ardından DaimlerChrysler adını alan şirket bugün dünyanın en büyük otomotiv firmalarından biri haline geldi. Çalışan sayısı ise 417 bine yükseldi.

  Bugün Mercedes-Benz markası sadece binek otomobiller için anılmıyor. Dünyanın en büyük ticari araç üreticisi olan DaimlerChrysler AG. Mercedes-Benz markasının yanı sıra; Freifhtliner Sterling Thomas Buil Buses Setra Western Star Orion American LaFrance gibi markaları da bünyesinde bulunduruyor.

  Mercedes'in 94'lük kızkardeşi Tutkunun Hikayesine katıldı

  DAIMLER-Benz Mercedes'in 100 yıldönümü nedeniyle Almanya'nın Stutgart kentinde The Story Passion (Tutkunun Hikayesi) adıyla bir toplantı düzenledi. Mercedes'in ilginç hikayesinin anlatıldığı bu toplantıya katılanlar arasında yaşlı bir kadın herkesin ilgi odağı oldu. 94 yaşındaki Andree Jellinek-Mercedes Emil Jellinek'in kızı; adını Mercedes otomobillere veren Mercedes Jellinek'in de küçük kardeşiydi. Andree Jellinek-Mercedes toplantıya DaimlerChrysler AG. binek otomobillerden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Jürgen Hubbert ile birlikte katıldı. Mercedes otomobillerinin doğum hikayesi kadar adı da ilginç. Mercedes aslında Almanca bir ad değil. Ama bugün Alman otomotivi denince akla gelen ilk isimlerden biri... Mercedes İspanyolca konuşulan Latin Amerika ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir kadın adı; lütuf anlamına geliyor.

 2. Misafir

  Cevap: Mercedes'in Tarihçesi Nedir

  Reklamlar  Mercedes arabalar mükemmeler hele birde hız yaparken araba yere yapışıp gidiyorsa beni bitiyor konu için. teşekkürler+ Yorum Gönder