+ Yorum Gönder
Her Telden ve Anne ve Çocuk Bölümünden Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri Nelerdir

  Reklamlar


  Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri Nedir

  Çocuklarda Tırnak Yemesinin Nedenleri

  Çocuklardaki tırnak yeme alışkanlığı tırnak yeme sebebleri neler?
  Uzmanlar tırnak yemenin çocuğun yaşamında hangi dönemde ortaya çıkmış olursa olsun kesinlikle bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edilmesi ve mutlaka altında yatan sebeplerin tespit edilerek ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

  Sebepleri araştırılmalı
  Üzüntü gerilim kaygı öfke korku güvensizlik gibi duygular ve aile içi iletişim sorunlarının tırnak yeme davranışına neden olduğunu dile getiren uzmanlarsorunun çocukluk ve ergenlikte sık karşılaşılan bir durum olduğunu söyledi.
  Kendi başınıza önlem almayın
  Anne-babalara uzun süren tırnak yeme davranışıyla karşılaştıklarında bunun altında yatan psikolojik faktörlerin neler olabileceğini öğrenmek ve gerekli önlemleri alabilmek için bir psikologdan yardım almaları önerildi. Ayrıca ailelerin kendi başlarına alacakları biber oje vb. maddeler sürme; çocuğun parmaklarına boya uhu vb. maddeler sürme; elleri bağlama; ceza verme; aşağılayıcı suçlayıcı veya engelleyici ifadeler kullanma yöntemlerinin sağlıksız
  davranışı pekiştirici olduğu kaydedildi.

  Bunlara dikkat!
  Çocuğu azarlamak korkutmak ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemlerin uygulanması yararlı olmamaktadır. Hatta kimi zaman daha ağır duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir.
  Çocukları korku kaygı yaratacak durumlardan uzak tutmak gerekir. Küçük çocukların kaygı korku verici televizyon filmlerini izlemeleri kavgalı olaylarda bulunmaları çocuğu heyecanlandıracağı için sakıncalıdır.

  Tırnak yiyen çocuklara geceleri yatarken eski hafif eldivenleri giydirmek. Çocuk gece tırnaklarını yemek veya ısırmak istediğinde hatırlatıcı olması bakımından yararlı olabilir.
  Parmak ve tırnağa acı fakat zararsız bir sıvı sürülebilir. Bu hem hatırlatıcı ve hem de tırnağını ağzına götürdüğü zaman acı ile birleştiğinde terk etmeye yardımcı olabilir.

  Çocukların ilgisi başka yöne çekilebilir. Sinema televizyon izlerken veya radyo dinlerken onun ağzını çiğneyecek bir şeyle meşgul etmek tırnak yemenin ve ısırmanın yerine gelecek bir etkinlik olabilir.

  Çocukları ara sıra başarılarından dolayı ödüllendirme bazı durumlarda yarar sağlayabilir. Ancak bunun kısıtlı ve uygun şekilde kullanılması gerekir. Aksi takdirde çocuk yeni ödüller almak için bunu kullanabilir.

  Tırnak derin kesilebilir. Çocuğun kendi tırnak bakımıyla uğraşması da yararlı olabilir. Bunun içinde çocuğa manikür ve pedikür malzemeleri alınabilir.

  Son söz ve bir önlem olarak tırnak yemenin ve ısırmanın çok kötü bir alışkanlık olmadığı ve bunu isteyenlerin kolaylıkla terk edebilecekleri çocuklara anlatılmalıdır.

  Çocuk buna inandırıldığı zaman bu alışkanlıktan vazgeçmek için çaba gösterecektir; çünkü dış etkenler çocuğun bu alışkanlıktan vazgeçmesine fazla etkili olmamakla bazı hallerde alışkanlığın kökleşmesine ve başkalarını kızdırmak ve huzursuz etmek için bir araç olarak kullanılmasına neden olmaktadır.

  Aileler ne yapmalı?
  Tırnak yeme davranışının altında kesin olarak kaygının yattığı ya da bir başka kişiyi görerek modellemek olduğu biliniyor. Dolayısıyla bu sorunu çözümlemeye giden yolda öncelikle bu kaygıyı azaltmak gerektiği ilgi ve sevgi açlığının doyurulmasının şart olduğu bilinmelidir.

  Özellikle ailenin ya da çevrenin baskısı olayı durdurmaktan daha çok bireyin üzerindeki kaygıyı ve baskıyı artıracaktır. Bu yoğunluk da davranışa yansıyarak tekrarlanma ve perçinlenme olasılığını yükseltecektir.

+ Yorum Gönder