+ Yorum Gönder
Her Telden ve Aile ve Evlilik Bölümünden Evliligi Bitiren Nedenler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Evliligi Bitiren Nedenler Nelerdir

  Reklamlar


  Evliligi Bitiren Nedenler İle İlgili Bilgi
  Evliligi Bitiren Nedenler Nedir

  Bir yastıkta kocamak için atılır imzalar. Ancak elimizde tek yastık modeli olmadığından iki yastığa tek muamelesi yapmak zorunluluğudur evlilik!

  Evlilik heyecanlı bir başlangıçtır. Zaman geçtikçe sorumluluklar artar. Sadece kendilerinin evlendiğini düşünen çift anlar ki işin içinde aileler akrabalar komşulara kadar uzanan bir sosyal çevre vardır. Bu durumda idare evliliği başlar. Senin ailen benim ailem seviyorlar sevmiyorlar şöyle dediler böyle dediler… Çevrelerinden gelen etkiyi içlerinde yaşamaya başladıklarında aşklarının ortasına dikenli bir tel geçirmişler demektir.

  Evliliğe karar verildiğinde bilinmesi gereken bu kurumun tek boyutlu olmadığıdır. Her yönden girdisi olan her olaydan etkilenen bir kurumdur evlilik. İşin çevre faktörü olmazsa olmazları rolleri ve duygusal boyutu vardır.

  Evliliğin ciddi sorunları arasında iletişim yer alır. Nikaha kadar muhabbet kuşu gibi hiç susmadan şakıyan çiftler aynı evin içine girdikten kısa bir süre sonra dut yemiş bülbüle dönerler. İletişimsizlik evliliği ve tüm ilişkileri parçalayabilecek güce sahiptir.

  Evliliğin bir yerinde iletişim sorunu yaşayan çiftlerin bu kaostan çıkmalarının bir yolu da duygusal zekalarını kullanmalarıdır. Peki duygusal zeka nedir? Karşındakini anlama algılama ve kendini ifade edebilme becerisidir.

  İnsanlar genellikle olaylara iki şekilde tepki verirler: Mantıkla ve duyguyla! Genellikle mantıkla hareket eden kişileri alkışlarız. Duygusal tepkilerinden yola çıkarak davranış geliştirenleri ise çaktırmadan küçümseriz. Oysa ne kadar önemli bir noktayı atlarız! Aldığımız kararların ve davranışların altında mantık çerçevesine oturtulmuş duyguların imzası vardır. İnsan kendine yapılan bir harekete karşılık vermeden önce duygularını irdeler. Hislerinden aldığı mesaj düşüncesini geliştirir ve sonuçta düşüncesini eyleme döker.

  Evlilikte duygusal zekayı geliştirmek ve ilişkinin içine yerleştirmek çok önemlidir. Karşımızdaki insanın gözlerinden dünyaya bakmak onun algıladığı şekilde olayları anlamaya çalışmak aslında ne kadar çok sorunu çözer iletişime yeni bir boyut getirir değil mi?

  Bugün konumuz evlilik olduğu için onun üstünden yola çıkmış olsam da işin aslı empati tüm ilişkiler için olmazsa olmaz bir kuraldır. Hayat ne kadar bizi yorsa da sevdiklerimizi anlayabilecek zamanı ayırmak görevimizdir.

  Hayat sizi ne kadar zorlarsa zorlasın onu atlatacak gücü bulmak için koşacağınız kişi yine eşinizdir. Duygusal zekanızı kullanmayı öğrenin ve eşinizin de bu yeteneği geliştirmesine yardım edin. Unutmayın ki evlilikleri sorunlar değil sorunlara karşı gösterilen tavırlar bitirir!

  Candan Ünal

 2. Misafir

  Cevap: Evliligi Bitiren Nedenler Nelerdir

  Reklamlar  Evlilik yeryüzünde önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü her bir evlilik bir aileyi oluşturmaktadır. Bu ailenin belli başlı sıkıntıları vardır ve bazen bu sıkıntılar istemediğimiz boşanmalara neden olmaktadır. Bu boşanmaları engellemek için sizler ailenin sevgi ve huzuru ve alttan almayı öğrenmelidir.+ Yorum Gönder