+ Yorum Gönder
Her Telden ve Aile ve Evlilik Bölümünden Anne Hakkı ve Cinsiyet İle İlgili Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Anne Hakkı ve Cinsiyet İle İlgili Bilgi

  Reklamlar


  Anne Hakkı ve Cinsiyet İle İlgili Hadisi Şerif
  Anne Hakkı ve Cinsiyet Konulu Yazı

  Âyet ve hadiste ana hakkının öneminin büyük olduğu, bu bakımdan kadının erkekten üstün olduğu söyleniyor ise de, bu, cinsiyet ile ilgisi değildir. Dinimizde ırk, renk ve cinsiyet üstünlüğü yoktur. Üstünlük, takvaya, Allah indindeki dereceye göredir. Müslüman zenci bir kadın, Müslüman olmayan beyaz bir kraldan çok üstündür. Mukayese bile edilmez. Birisi ebedi Cennetlik, öteki ise ebedi Cehennemliktir.

  Anne hakkı önemlidir. Anneye hürmet ve hizmet, babadan önce gelir. Biri, sual etti ki:
  - Ya Resulallah, insanlar içinde iyilik etmeme en layık olan kimdir?
  - Annendir.
  - Sonra?
  - Annendir.
  - Daha sonra?
  - Babandır. (Buhari, Müslim)

  Başka bir hadis-i şerifte de, (Önce, annene, sonra babana, kız kardeşine, erkek kardeşine ve sırası ile diğer yakınlarına iyilik et!) buyuruldu. (Nesai)

  Üstünlük ve Hak
  Üstünlük başka, hakkı olmak, iyiliğe layık olmak başkadır. Anne, kâfir bile olsa ona iyilik etmelidir! Bir kimse (Ya Resulallah, annem müşriktir. Ona iyilik etmem caiz midir?) diye sorunca, (Evet annene iyilik ve ihsanda bulun!) buyuruldu. (Ebu Davud)

  Her Peygamber, kendi annesinden de üstündür. Buna rağmen, Peygamberler de annelerine hürmet ve hizmet etmişlerdir. Çünkü anne, hak sahibidir, hizmete ve hürmete layıktır. Hakkı bulunmak, hizmete ve hürmete layık olmak ayrı, üstün olmak ayrıdır. Bir zat sual etti ki:
  - Ya Resulallah cihada gitmek istiyorum.
  - Annen var mı?
  - Evet var.
  - Ona hizmet et, Cenneti, onu razı etmekle kazanırsın! (Taberani)

  Cihada gitmek için gelen başka birisine de, (Annenin yanından ayrılma! Cennet onun ayağı altındadır) buyuruldu. (Nesai)

  Hak sahibi olmak, üstün olmayı gerektirmez. Hadis-i şerifte (İnsanlar içinde en büyük hak sahibi, erkeğin üzerine annesi, kadının üzerine de kocasıdır) buyuruluyor. (Hakim)

  Ana-babanın evladı üzerinde hakkı olduğu gibi, evladın da ana-baba üzerinde hakkı vardır. Erkeğin hanımı üzerinde hakkı olduğu gibi, hanımın da kocası üzerinde hakkı vardır. Fakat ana-baba hakkı ve koca hakkı daha önce gelir. Bu öncelik, üstün olmayı göstermez. Buradan (İslamiyet evlada veya kadına hak tanımıyor) demek iftira olur. Kimin imanı daha kuvvetli ve kim Allahü teâlânın emirlerine daha çok riayet ediyorsa o daha üstündür. (K. Saadet)

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Anne Hakkı ve Cinsiyet İle İlgili Bilgi

  Reklamlar  Peygamber Efendimiz'e sorulan soruda üç defa anne ve bir defa baba demesi annenin hakkının ne fazla olduğu ve diğer hadiste rivayet edildiği gibi cennet annelerin ayakları altında olduğunu söylemesi annenin hakkının ne kadar fazla olduğu ve ne kadar değerli olduğu daha iyi anlatıyor.+ Yorum Gönder