+ Yorum Gönder
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Öğretmenler Gününün Anlam ve Önemi İle İlgili Bilgi

 1. #1
  Moderator Suskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Mesajlar
  10.501
  Tecrübe Puanı
  106

  Öğretmenler Gününün Anlam ve Önemi İle İlgili Bilgi

  Öğretmenler Gününün Anlam ve Önemi

  Çocuk, her yaşta doğası gereği öğrenme çabası ile büyür. Ailede başlayan eğitim süreci okul çağına gelindiğinde öğretmenler ile devam eder. Okul çağına gelen her çocuk yinede yardıma muhtaç bir haldedir. Öğretmenler çocukların aileden uzak olarak bulunduğu okul zamanlarında onların en büyük yardımcısı durumundadırlar. Sadece okuma yazma öğretmekle görevli oldukları halde, yinede büyük bir özveri ile onların her türlü sorunları ile yakından ilgilenerek, ikinci bir aile ortamının oluşmasını sağlarlar. Bu durum karşısında çocuk, sosyal hayata daha çabuk adapte olarak, toplum içerisinde yer edinme duygusuna daha çabuk sahip olur.

  Bütün bu aşamalardan sonra öğretmenler, verdikleri kaliteli eğitimle, yetiştirdiği bireylerde vatan ve millet sevgisi, fazilet, fedakarlık, düzen, disiplin ve özgüven duygularının gelişmesini hızla sağlayıp, başarının hangi aşamalardan sonra geleceğini öğretmiş olurlar.

  Kalkınmanın temel şartı olan eğitim ve öğretimin kalitesi bir toplumun dünya üzerindeki yerini belirler. Bir milletin çağdaş ülkeler seviyesine erişebilmesi eğitimin bilimsel yöntemlerle yapılması ile mümkündür. Kültür, sanat, bilim, teknoloji ve ekonomik alanlarda kalkınmış ve ilerlemiş olan uluslar, eğitim ve öğretim sorunlarını çözmüş toplumlardır. Kurtuluş Savaşı sonrası Atatürk’e “İşte memleketi kurtardınız, şimdi ne yapmak istersiniz” diye sorulduğunda O, “Eğitim Bakanı olarak milli irfanı yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdir” diyerek eğitim ve öğretimin büyük önemine dikkati çekmiş, ve bu alanda köklü değişikliklere imza atmıştır.

  Latin alfabesinin kabul edilmesinden sonra 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mektepleri ile okuma yazma seferberliği başlatılmış, Atatürk bu çalışmalara Başöğretmen sıfatıyla katılmıştır. Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

  Öğretmen; insanları eğiten, doğru ve faydalı işleri öğreten, çocuk ve gençlerin kişilik olgusunun olumlu yönde gelişmesini sağlayan değerli kimsedir. Öğretmenlerimiz yüklenmiş oldukları bu görevlerini herzaman layıkı ile yerine getirmişler, Başöğretmen Atatürk’e ve milletimize layık olacak bir anlayış içerisinde hizmetlerine devam etmişlerdir.

  Öğretmenler günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür. Bu özel güne anlam ve önemi açısından bakıldığında öğretmene gösterilen saygının aslında topluma verilen değerin bir göstergesi olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu bakımdan öğretmenler günü, fedakar öğretmenlerimizin değerini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

  Artık öğretmenler gününün anlam ve önemini daha iyi kavrayarak onları yaşamlarının her anında yalnız bırakmamalı, arayıp sormalı ve en azından bu güzel duyguları onlara yaşatmalıyız.

 2. #2
  Kayıtsız Üye
  Misafir

  Cevap: Öğretmenler Gününün Anlam ve Önemi İle İlgili Bilgi

  Bize kim olursa olsun az veya çok bilgi sahibi yapanları bir gün değilde her gün değerini bilsek toplumda sıkıntıların azalacağına inanıyorum.

+ Yorum Gönder

Benzer Konular

 1. İnsan Hakları Günü Anlam ve Önemi
  By Suskun in forum Dünya İnsan Hakları Günü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 15-12-2016, 19:14
 2. Anneler Günü Anlam Ve Önemi İle İlgili Bilgi
  By Kısaca in forum Anneler Günü
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 16-04-2015, 16:37
 3. Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi
  By Suskun in forum Kadir Gecesi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 15-06-2014, 14:15
 4. Kabotaj ve Denizcilik Bayramının Anlam ve Önemi
  By Suskun in forum Turizm Haftası
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-06-2014, 19:11
 5. Yan Anlam Ne Demektir Yan Anlam İle İlgili Bilgi
  By Suskun in forum Türkçe- Edebiyat
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-12-2011, 22:13

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •